Resim, müzik, tiyatro… Her ne kadar sanatsa; fotoğraf çekmek de bir o kadar sanattır aslında. Özellikle firmaların, bu sanattan son derece yararlanmaları gerekir. Ürünlerin öne çıkarılabilmesi, müşteriye çekebilmesi gibi etmenler sebebiyle; fotoğraf çekimi oldukça önemlidir.

Tabi fotoğraf çekmek önemli bir konu, fakat bu fotoğrafın nasıl çekildiği, hangi tekniklerin kullanıldığı, fotoğraftaki amacın ne olduğu gibi konular çok daha önemli. Eğer BiKreatif Dijital Reklam Ajansı olarak bizlerden profesyonel fotoğraf çekimi hizmeti alıyorsanız, bu ayrıntıların hiçbirine odaklanmanıza gerek yok. Çünkü; profesyonel fotoğraf çekimi noktasında gerek birbirinden tecrübeli çalışma arkadaşlarımız, gerekse profesyonel cihazlarımızla en iyi desteği sunan firmalar arasında ilk sırada yer almaktayız.

Profesyonel fotoğraf çekiminin önemi; bundan yıllar önce özellikle Fast Food firmaları tarafından tüm Dünya’ya uygulamalı bir şekilde anlatıldı. Daha iyi anlatabilmek açısından bir soru sormak istiyoruz. “Hangi hamburger veya farklı bir fast food, fotoğraftakine birebir benziyor?” Cevabı hiçbiri olacaktır.Bunun bilincinde olunmasına rağmen, bu fotoğraflara her bakıldığında birçok kişinin (özellikle açsa) fast food yeme isteği gelmektedir. Yani bir fotoğraf sayesinde; birey düşünme konumundan alıcı konumuna geçmektedir. Yani kısaca, birçok firma tarafından pek önemsenmeyen “profesyonel fotoğraf” bir o kadar önemlidir.

Profesyonel Fotoğraf Çekiminin Önemi

Profesyonel fotoğraf çekimi denildiğinde akıllara gelen şey genelleme yapıldığında: “profesyonel kamerayı alıp, bir takım ışıklar yerleştirip ‘yüksek çözünürlüklü’ fotoğraflar ortaya çıkarmak” olmaktadır. Fakat bu tamamıyla yanlış bir algıdır.

Özellikle ürün çekimi yapılırken; o ürünün kullanıcıda nasıl bir iz bırakması gerektiğine kadar geniş çaplı bir düşünme ve plan sonrasında; en uygun açı ve ışık değerleriyle o ürünün amaca yönelik hareket etmesi sağlanmaktadır. Bu da direkt olarak profesyonel fotoğraf çekiminin tanımıdır diyebiliriz. Peki, önemi nedir? Önemi son derece büyük.

Çünkü Profesyonel fotoğraf çekimi; ürünlere kattığı ek değerle birlikte gümüşün altın kadar değerli bir yapı olduğunu hissettirmeye yarar. Bugün kataloglara, e-ticaret sitelerine, Instagram butiklerine ve akla gelebilecek hemen hemen her ticari faaliyet için tasarlanmış pazarlara baktığınızda; farklı farklı fotoğraflar olduğunu görürüz.

Bu fotoğraflar ne kadar profesyonel çekilirse; müşteri tarafında o denli büyük ve güzel bir algı oluşturacaktır. Müşteriyi alma eğilimine geçirecek ve size hem müşteri, hem de getiri kazandıracaktır. Şimdi fotoğraf çekiminde; alt başlıkları ele alalım.

Ürün Çekimi

Ürün çekimi, ilk olarak ürün odaklı açıların ve ışıkların ayarlanması, ardından ise dijital ortamda fotoğrafın düzenlenerek çok daha kaliteli ve profesyonel hale getirme aşamalarıyla birlikte oluşturulmaktadır. BiKreatif Dijital Reklam Ajansı olarak; yaptığımız ürün çekimlerinde; tamamıyla kullanıcı taraflı düşünüp, tabirimizle “bir başka açıdan” çekim yapıyoruz. Böylelikle, ürününüzü daha çok alıcıya hitap edecek şekilde öne çıkarıyor ve farklılık kazandırıyoruz.

Katalog Çekimi

Kataloglar, özellikle kurumsal firmaların “olmazsa olmazı” dır. Çünkü, ürünlerin tanıtıldığı, özelliklerin eklendiği, kaliteli ve alıcıya hitap eden tasarımlarıyla ön plana çıkan oldukça kuvvetli etkiye sahip tasarımsal ögelerdir. Yüzlerce, bazen binlerce kez basılan kataloglar, birçok alanda kullanılabilir. Genel olarak mobilya vb. firmalar; yıllık sezon ürünlerini tanıttığı katalog tasarımlarıyla hedef kitlelerine en iyi şekilde ulaşmaktadır. Katalog, ürün çekiminde olduğu gibi sadece çekim ve montajdan ibaret değil, aynı zamanda grafik isteyen; özel tasarımlar oluşturulması gereken güçlü bir parça olduğu için, ürün çekiminde istenilen profesyonellik seviyesinin 2 katı istenmelidir. BiKreatif Dijital Reklam Ajansı olarak bu isteğinizi de karşılayarak, gerekli donanım ve tecrübeye sahip olduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyoruz.Sizin İçinde Bi Fikrimiz Var!

Aklınıza gelen soru işaretlerini giderebilmek, fiyat teklifi sunabilmek ve projenizin ilk adımını atmak için sizi hemen arayalım.